O nas
Głównym inicjatorem powstania Pracowniczych Ogrodów Działkowych „Pod Dębem” było Biuro Studiów i Projektów Rozwoju Przestrzennego Województwa w Szczecinie. Organizacja i zagospodarowanie ogrodu, aczkolwiek napotykało na wiele przeszkód, szczególnie ze strony różnych instytucji związanych z „ochroną środowiska”, przebiegało dość sprawnie. Z drugiej strony realizacja tego zamierzenia spotykała się ze zrozumieniem wielu decydentów, ale ze szczególną troską o istnienie POD „Pod Dębem” zabiegało dwóch wiceprezydentów miasta Szczecina – na początku mgr Zdzisław Pacała, a później mgr Ludwik Reszka. Z jego właśnie inicjatywy doprowadzono do wydania kolejnych decyzji i sporządzenia ważnych dokumentów
Ustalenia do planu zagospodarowania przestrzennego m. Szczecina i Polic
zatwierdzone uchwałą Nr VI/36?77 WRN w Szczecinie. Zaproponowano przekazać pod POD teren, który posiadał dotychczas przeznaczenie „uprawy rolne – adaptacja stała”
Wydano Informację o terenie Wydziału Urbanistyki, Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Miasta,
która pozwalała inwestorowi na rozpoczęcie procedury formalno-prawnej i opracowanie planu realizacyjnego przedsięwzięcia.
Zapadła decyzja Urzędu Miejskiego
o zatwierdzeniu planu realizacyjnego na ogrody stałe..
• Decyzja Zarządu Gospodarki Terenami Urzędu Miejskiego
w Szczecinie o przekazaniu w użytkowanie Polskiemu Związkowi Działkowców w Szczecinie terenu o powierzchni 10 ha 914 m² położonego przy ul. Zegadłowicza 56a w Pilchowie.
• Decyzja Zarządu Gospodarki Terenami Urzędu Miejskiego
w Szczecinie o przekazaniu dodatkowego terenu położonego przy ul. Zegadłowicza 56a o powierzchni 2 ha 982 m². Teren o powierzchni 0,3 ha przekazano jako zastępczy za przewidzianą do likwidacji część Pracowniczego Ogrodu Działkowego im. J. Kochanowskiego przy al. Wojska Polskiego. Pozostały obszar o powierzchni 2 ha 682 m² przekazano jako teren o charakterze rozwojowym.
• Opinia Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
znajduje się w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie
od początku …
Po przejęciu terenu – wiosną 1983 roku – Wojewódzki Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie przystępuje do organizacji POD „Pod Dębem” w Szczecinie-Pilchowie. Najpoważniejszymi udziałowcami w tym czasie byli: Urząd Miasta i Urząd Wojewódzki w Szczecinie, Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych (Milicja), Wojsko Polskie, Państwowa Straż Pożarna, Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego oraz Pomorskie Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu.
Organizacja i zagospodarowanie ogrodu, pomimo napotykanych wielu przeszkód, szczególnie ze strony różnych instytucji związanych z ochroną środowiska, przebiegały dość sprawnie. Z drugiej strony realizacja tego zamierzenia spotykała się ze zrozumieniem wielu decydentów, ale ze szczególną troską o istnienie POD „Pod Dębem” zabiegało dwóch wiceprezydentów miasta Szczecin – na początku Zdzisław Pacała, a później Ludwik Reszka. Z jego właśnie inicjatywy doprowadzono do wydania kolejnych decyzji i sporządzenia ważnych dokumentów:
– 12 lutego 1986 roku odbyła się narada u wiceprezydenta Ludwika Reszki w sprawie podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej istnienia POD „Pod Dębem” w świetle opracowanej przez Instytut Kształtowania Środowiska w Poznaniu ekspertyzy pt. „Wstępna ocena oddziaływania ogródków działkowych PZD przy ulicy E. Zegadłowicza w Szczecinie na wody podziemne”.
– 27 lutego 1986 roku, w wyniku spotkania przedstawicieli odpowiedzialnych służb, opracowano warunki użytkowania ogrodów działkowych, które zostały po uzupełnieniu zaakceptowane przez dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Wojewódzkiego mgr. inż. Waldemara Kowalczyka.
Z ważniejszych wydarzeń jeszcze wymieńmy:
– w lutym 1987 roku wiceprezydent miasta Szczecin L. Reszka wyraża zgodę na podłączenie ogrodu do miejskiej sieci wodociągowej.
– 18 maja 1989 roku zostaje zawarta umowa pomiędzy Rejonowym Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie a POD „Pod Dębem” na dostawę wody.
– 1 września 1993 roku doprowadzono do działek energię elektryczną – do punktu pomiarowego, przy bramie Nr 1.
Taka była urzędowa droga działkowców do prawa uprawiania ogrodu „Pod Dębem”.
tekst zaczerpnieto z wydania jubileuszowego „15 lat Ogrodu Działkowego” wydanego w roku 1998
Ogród przyjął nazwę „Pod Dębem” na cześć wspaniałego dębu, pod który obecnie jest miejsce spotkań naszej społeczności. Teren ogrodu został podzielony na 333 działki na obszarze 10 hektarów, z czego 325 jest obecnie użytkowanych. Całość ogrodu, wraz z alejkami, drogami dojazdowymi i parkingami zajmuje powierzchnię 13,67 hektara.
